Jak każdego roku w czerwcu podsumowujemy działania naszych teatralnych grup.
Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zaprezentują się wszyscy, którzy pracowali podczas całorocznych warsztatów z doświadczonymi instruktorami.
Trzeci Teatr pod opieką Grzegorza Stawiaka, P1erwsza Zasada pod opieką Doroty Kowalkowskiej i Łukasza Zaleskiego, Grupa Robocza prowadzona przez Michała Koselę i Piotra Mokrzyckiego, Warsztat 30+ NIEDOROŚLI.
Zaprezentują się także specjalni, zaproszeni przez Teatr, goście, to znaczy m.in. najciekawsze etiudy 1. Festiwalu Lektur Szkolnych, który w „Szaniawskim” odbył się w grudniu zeszłego roku.
Jubileuszowa edycja to poszerzona formuła, w której scenę we władanie przejmie łącznie 9 grup. Świętujemy z przytupem. Na jubileuszowe XV DNI MŁODEGO TEATRU zapraszamy w dwóch odsłonach: 5 i 11 czerwca 2018.
Wydarzeniem inaugurującym i towarzyszącym XV Dniom Młodego Teatru, będzie finał TLeNu 2 (czyli Teatralnych Lekcji [Nie]Obowiązkowych) i 3 czerwca premiera spektaklu „364” przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu pod opieką artystyczną Sylwii Aftyki-Łody.
PROGRAM
11 czerwca / 17.00 – 21.40 / XV DNI MŁODEGO TEATRU / cz. II
17.00 – 17.20 Grupa „Bez antraktu” (ZS2) pod opieką Janiny Chochłakiewicz ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK
Szkolna grupa teatralna „Bez antraktu” działa w Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu od września 2015 r. Tworzą ją młodzi ludzie, dla których zabawa w teatr jest wielką przygodą, a oni sami pragną w sposób twórczy kreować rzeczywistość i zaznaczać w niej swoje miejsce.
W czasie DMT grupa zaprezentuje w formie czytania performatywnego fragmenty powieści Markusa Zusaka „Złodziejka książek”. Pokaz grupy to propozycja spotkania młodych ludzi z trudnym tematem wojny, widzianym oczyma bohaterki, młodej Niemki. W świat dziewczynki wprowadzi widzów niecodzienny narrator.
Opieka artystyczna: Janina Chochłakiewicz
Obsada: Weronika Ożga, Julia Kamińska, Weronika Gargas, Jakub Anioła, Dominika Wanago i Jakub Ocharski
17.40-18.10 PSP 37 (PG6) pod opieką Izabeli Fiebich-Bednarskiej WSZYSCY JESTEŚMY OSCARAMI
Scenariusz i reżyseria: Izabela Fiebich-Bednarska
Muzyka: Jakub Stawicki
Obsada: Paulina Bednarska, Maria Borowiak, Natalia Karolewska, Paweł Łobos, Natalia Szczepaniak, Wiktoria Tomczyk, Oktawia Witczak, Agata Wróblewska, Anna Ziemba
Spektakl powstał w oparciu o najsłynniejszą powieść Erica- Emanuella Schmitta „Oscar i pani Róża”. Książka francuskiego pisarza przedstawia losy nieuleczalnie chorego na białaczkę chłopca. Każdego dnia odwiedza go pani Róża, wolontariuszka, która za pomocą przedziwnych opowieści o legendarnych zapaśniczkach pomaga głównemu bohaterowi pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień tak, jakby było to 10 lat. Spektakl „Wszyscy jesteśmy Oscarami” to plastyczna i poetycka interpretacja tej książki, którą widzowie TDSz mogli po raz pierwszy oglądać podczas 1. Festiwalu Teatru Lekturowego.
18.30 – 19.00 I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi Publicznego – spektakl autorski uczniów DOLINA ISSY
Oparta na powieści Czesława Miłosza opowieść o dorastaniu i o wszystkim innym po trochę. Klasyka literatury w nieklasycznej interpretacji. Zobrazowanie ciągu inicjacji mierzących głęboko w świadomość głównego bohatera, która próbuje ogarniać otoczenie i rozlokowywać je w umyśle, w snach, w rozszerzającej się ciągle wyobraźni. Sposób kreacji świata w konwencji podania ludowego, mitu inicjacyjnego.
Scenariusz i reżyseria: Magdalena Małowska
Obsada: Izabella Jastrzębska, Patryk Lech, Magdalena Małowska, Barbara Miziołek, Robert Mocek, Hubert Wasilewicz
Pomoc techniczna i światło: Bartosz Słomowicz
19.20 – 20.00 P1erwsza Zasada pod op. Doroty Kowalkowskiej i Łukasza Zaleskiego TU MARZEŃ SIĘ NIE SPEŁNIA
Osobista wypowiedź uczniów z „Energetyka” i 1LO, czyli działającej od roku przy TDSz grupy P1erwsza Zasada.
Młodzi ludzie – wchodzący właśnie w dorosłe życie – opowiadają o sobie: swoim językiem i w swoim imieniu. O tym, czego się boją, co jest im bliskie i czego nie rozumieją we współczesnej Polsce. O tym, co ich bawi i z czym nie jest im do śmiechu. Zapraszamy na szaloną imprezę, w której każdy jest najlepszą wersją siebie.
Tekst: Zespół
Opieka artystyczna: Dorota Kowalkowska i Łukasz Zaleski
Obsada: Emilia Antochewicz, Klaudia Bębeniec, Marta Bryksa, Nikola Bułkowska, Ola Krupińska, Wojciech Kapuśnik, Brajan Korwin, Adrian Potapowicz, Jakub Smykowski, Mateusz Szymański, Damian Zawolski
20.30 – 21.40 Grupa Robocza pod op. Michała Koseli i Piotra Mokrzyckiego AMAZONIA
Ciepłe kraje? Wielka miłość? Marzysz o dzikiej, drapieżnej przyrodzie i egzotycznych doznaniach? „Amazonia” woła i czeka na Ciebie!
Komedia o zderzeniu marzeń z rzeczywistością, rozgrywająca się w środowisku artystów. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniędzy i konsumpcji, zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. „Dżungla” proponuje jeszcze jedno wyjście – dystans i rozładowanie napięcia śmiechem. Humor ma być postawą wobec świata, a nie sposobem na ucieczkę z niego.
Tekst: Michał Walczak
Opieka artystyczna: Michał Kosela i Piotr Mokrzycki
Kostiumy: Janina Chochłakiewicz, Alicja Dymarczyk
Obsada:
ANETA – Julia Grunert
MUNDEK – Martin Kamiński
KRZYSZTOF – Artur Waśniowski
LOLO – Krzysztof Baranowski
FRANKA – Roksana Arabudzka
ZIMNY TYGRYS – Agnieszka Małecka
POMOCNIK ZIMNEGO TYGRYSA – Agata Nowak (debiut)
REŻYSER – Sylwia Zdziarska
* W przerwach w BUNKRZE prezentacja instalacji przygotowanej przez grupę WARSZTAT 30 + „NIEDOROŚLI” pod opieką Łukasza Zaleskiego DECYZJA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE
Instalacja przygotowana przez grupę Warsztat 30+ „Niedorośli”. Artystyczna podróż w głąb siebie, wycieczka osobista w przeszłość, która już za nami lub jej wersję alternatywną.
Mieszkańcy Wałbrzycha i Regionu w różnym wieku opowiadają odważnie o swoich decyzjach – co by w swoim życiu zmienili, a co przyniosło im największe szczęście.
Przygotowali: Janina Chochłakiewicz, Agnieszka Małecka, Magda Głocka, Ryszard Godlewski, Helena Dyląg, Justyna Nawrocka, Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, Zbigniew Sowiński, Aneta Stokowiec
Opieka artystyczna: Łukasz Zaleski
Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.