Dwie premiery „Szaniawskiego” zainaugurują Jubileuszowe XV Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne.
LORD JIM. ĆWICZENIA Z CZYTANIA POWIEŚCI JOSEPHA CONRADA
i Premiera EDU! Finał projektu WCZUJ SIĘ↔PRACOWNIA EMPATII
Już za chwilę, 1 grudnia 2017, na Scenie Kameralnej – premiera „Lorda Jima…” Josepha Conrada – w adaptacji jednego z poprzednich dyrektorów artystycznych naszej sceny – Sebastiana Majewskiego i w reżyserii aktualnego – Macieja Podstawnego. To spektakl w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, w którym spotkają się aktorzy tych dwóch scen.
Równocześnie trwają próby do finału dużego projektu partycypacyjnego pt. „WCZUJ SIĘ↔PRACOWNIA EMPATII”, w którym udział wezmą mieszkańcy Wałbrzycha w każdym wieku: młodzież, dorośli i seniorzy.
LORD JIM. ĆWICZENIA Z CZYTANIA POWIESCI JOSEPHA CONRADA
to efekt obchodów roku Josepha Conrada w Polsce, w uczestnictwo w których wałbrzyski Teatr włączył się aktywnie.
Reżyser Maciej Podstawny i dramaturg Sebastian Majewski zmierzą się z pytaniem o honor i o to, czy XIX-wieczne wartości przystają do współczesnego świata.
Jaki jest mechanizm budowania i burzenia pomników i bohaterów?
Joseph Conrad pozostaje autorem problematycznym, stawiającym niewygodne pytania. My spróbujemy uczynić go takim, by mieli Państwo ochotę go przeczytać – deklarują Twórcy.
Spektakl powstaje w ramach programu CONRAD/SZANIAWSKI. Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z z programu Instytutu Książki. Współfinansowanie ze środków z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
www.teatr.walbrzych.pl/spektakle/w-probach/lord-jim/
WCZUJ SIĘ↔PRACOWNIA EMPATII Premiera EDU!
Finał międzypokoleniowego projektu performerskiego, z udziałem mieszkańców Wałbrzycha i Regionu, w różnym wieku.
Empatii nigdy za dużo. Ale czy my jeszcze ją mamy? I czy potrafimy ze sobą rozmawiać.
Aby to sprawdzić, Performerzy z Pracowni Empatii zbudowali maszynę czasu, do której może wejść każdy z nas. Pod opieką Doroty Kowalkowskiej, Doroty Ogrodzkiej i Sebastiana Świądra, powstało pełne młodzieńczej energii wydarzenie z pograniczu teatru i performance’u o szacunku i wzajemnym zrozumieniu.
Projekt realizowany ze środków uzyskanych z programu Edukacja Kulturalna Narodowego Centrum Kultury z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.