PREMIERA:
4 WRZEŚNIA 2020 / GODZ. 19:00
NA DUŻEJ SCENIE
Spektakl trwa 65 minut bez przerwy
DZIAŁANIA
„PANI MORU ONLINE”:
13 MARCA – 27 MAJA 2020
Tekst: pilgrim / Majewski
Reżyseria: Seb Majewski
Choreografia: Wojciech Marek Kozak
Inspicjent: Anna Solarek
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Występują: Irena Sierakowska, Anna Solarek, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn
Spektakl PANI MORU to głos zespołu wobec wydarzeń ostatnich 6 miesięcy. Aktorzy opowiadają w nim, w zaskakującej formie baśni dokumentalnej, jaką pracę wykonali w internecie, ale także co zauważyli w polskim życiu społecznym, politycznym i kulturalnym – jest to ich komentarz do światowych wydarzeń.
Po pół roku od rozpoczęcia społecznej izolacji chcemy opowiedzieć o nas w czasach pandemii. W spektaklu sprawdzamy aktualność materiału, który online zbieraliśmy od marca 2020 roku – gdzie byliśmy, a gdzie jesteśmy? Czy coś się w nas zmieniło, a co zmieniło się na świecie? Jakie słowa straciły swoje znaczenie, a jakie zaczęły opisywać nam nową rzeczywistość?
Chcemy wspólnie przyjrzeć się temu, co stało się naszym zbiorowym doświadczeniem. Premiera była pierwszym oficjalnym spotkaniem z widownią w budynku Teatru po tak długiej przerwie.
Obsada:
KRÓL – Piotr Mokrzycki
KRÓLOWA – jego małżonka – Irena Sierakowska
ALCHEMIK – ich naukowiec – Ryszard Węgrzyn
BŁAZEN – ich artysta – Piotr Tokarz
PREZYDENT INTERNETU– autorytet – Michał Kosela
MULTIMILIONER MOORE – spiskowiec – Czesław Skwarek
PANI MORU– Anna Solarek
Spektakl PANI MORU powstał na podstawie wielomiesięcznych poszukiwań artystycznych całego Zespołu Teatru, które rozgrywały się online – w mediach społecznościowych, na TikToku czy YouTubie. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wszystkich pracowników Teatru powstał poniższy zapis czasu pandemii.
Bierzemy udział w sytuacji zupełnie niespotykanej.
Od kilku tygodni nie znamy naszej przyszłości.
Nasze życie przebiega w codzienności, która jednak zaprzecza znaczeniu tego rzeczownika {codzienność, czyli normalność}.
Każdy dzień stawia nas wobec kolejnych wyborów, których skutków nie możemy przewidzieć ani nawet odgadnąć. Jako ludzie i jako artyści.
Od 8.03.2020 r. nie gramy żadnego spektaklu – to wiemy.
Od 12.03.2020 r. nie próbujemy w nowych produkcjach – to wiemy.
Od 13.03.2020 r. przestaliśmy regularnie przychodzić to teatru – to wiemy.
Jak długo potrwa ten stan – nie wiemy.
Jak go przeżyjemy – nie wiemy.
Jak będzie po – nie wiemy.
To przedziwna perspektywa. Jakby trochę literacka, trochę romantyczna. Albo jakby ze scenariusza jakiegoś filmu albo serialu. Z tą różnicą, że ani nie można jej przyśpieszyć, ani przerwać, a tym bardziej świadomie zakończyć.
Od kilkunastu dni obserwujemy, jak działania kulturalne przenoszą się do internetu. To niespotykany ruch społeczno–artystyczny.
My również postanowiliśmy przenieść nasze działania na stronę www, facebooka i instagram, żeby pozostać z WAMI w bliskości. Chcemy o sobie przypominać i chcemy stworzyć swoisty zapis tego trudnego czasu.
Poniżej prezentujemy fragmenty naszej pracy artystycznej, która już wkrótce złoży się na produkcję teatralną PANI MORU (data faktycznej premiery pozostaje nieznana).
27.05.2020 // …
Po ponad dwóch miesiącach nasza praca online nad projektem PANI MORU dobiega końca!
Przez ten czas zebraliśmy ponad 40 nagrań materiału, który posłuży nam za bazę spektaklu realizowanego w naszym Teatrze.
Dokumentowaliśmy nasze nastroje, nasze lęki i nasze potrzeby w objętym pandemią świecie. Dzisiaj, kiedy nasza przyszłość dalej jest mglista i dalej brakuje nam konkretnych narzędzi do pracy, jesteśmy silniejsi o nowe doświadczenie i bardzo spragnieni spotkania z WAMI!
DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI PRZEZ TEN CAŁY CZAS!
#########
PANI MORU
{i wtedy ukazywać się zaczęła Pani Moru – czyli zaraza w postaci niewiasty // Kazimierz Władysław Wójcik}
{bóg zsyłając nieszczęście na ludzi, ma zawsze dobro ludzkości na oku}
gazeta codzienna 11.08.1852 r.
20-24.05.2020 // DŹWIĘKI MOJEJ PANI MORU
W ostatniej odsłonie projektu PANI MORU sięgamy po odkrycia. Przed Wami zapisy dźwięków, które nasi aktorzy i pracownicy odkryli siedząc w domach w czasie kwarantanny.
Prezentujemy nagrania wyjątkowych odkryć dźwiękowych (choć najczęściej bardzo prostych) Karoliny Bruchnickiej / Angeliki Cegielskiej / Doroty Furmaniuk / Ireny Wójcik / Mateusza Flisa / Joanny Majewskiej / Anny Solarek / Czesława Skwarka / Ryszarda Węgrzyna / Rafała Kosowskiego / Wojciecha Świeściaka / Piotra Mokrzyckiego / Michała Koseli / Joanny Łaganowskiej / Filipa Perkowskiego / Piotra Tokarza / Ireny Sierakowskiej.
Zgadniecie, co takiego usłyszeli w swoich przestrzeniach kwarantanny?
19.05.2020 // DARIUSZ SKOWROŃSKI // STANY WYJĄTKOWE
13 maja poprosiliśmy Dariusza SkowrońskiegoDariusz Skowroński, aby opowiedział o wszystkich stanach wyjątkowych, które przeżył.
Aktor zabiera nas w historię stanu wojennego, rzuca tym samym zupełnie inne spojrzenie na czas, w którym obecnie jesteśmy.
Dziękujemy Darku za tę szczerą i głęboką wypowiedź!
13/15/16/17.05.2020 // PRZYJEŻDŻAMY!
W najnowszej odsłonie PANI MORU prezentujemy głos młodych artystów w okresie pandemii, którzy w tym sezonie zaczęli albo mieli zacząć pracę w naszym teatrze. Chcemy przybliżyć ich refleksje na temat przyjazdu do Wałbrzycha, do naszego Teatru – stąd tytuł „PRZYJEŻDŻAMY!”. Poznamy nadzieje młodych twórców, jakie wiązane były z pracą w teatrze / konfrontację tych nadziei z rzeczywistością, jaką jest zawieszenie działalności artystycznej teatru / obecną sytuację – życiową, materialną, artystyczną / ich marzenia i plany.
Do realizacji nagrań w tej serii zaprosiliśmy najpierw młode aktorki, które debiutowały w Szaniawskim w sezonie 2019/20: Anna Mikuła – debiutowała rolą w WESELU w reż. Wojtka Klemma, Katarzyna Janek – debiut w spektaklu GRETA I OSTATNI WIELORYB w reż. Macieja Podstawnego i Dominika Zdzienicka – zadebiutowała również w WESELU.
W drugiej odsłonie młodzi aktorzy, którzy debiutowali w Szaniawskim w WESELU: Wojciech Marek Kozak – Pan Młody, Sebastian Wiertelak – Jasiek.
Trzeci film nagrali dwaj młodzi aktorzy – Mikołaj Krzeszowiec i Antoni Rychłowski, którzy właśnie mieli zadebiutować w spektaklu CENCI (planowana premiera 27 marca). Mamy nadzieję, że ten debiut będzie już niedługo możliwy!
W ostatniej odsłonie przedstawiamy Piotra Czarnieckiego, który miał zadebiutować w spektaklu WIELE HAŁASU O NIC w reż. Krzysztofa Kopki pod koniec sezonu 2019/20.
Mamy wielką nadzieję, że już niedługo uda się Wam zobaczyć tych przezdolnych młodych ludzi w realizacjach naszego Teatru! Pozdrawiamy Was nasi debiutanci! PRZYJEŻDŻAJCIE!
ANNA MIKUŁA // KATARZYNA JANEK // DOMINIKA ZDZIENICKA
WOJCIECH MAREK KOZAK // SEBASTIAN WIERTELAK
MIKOŁAJ KRZESZOWIEC // ANTONI RYCHŁOWSKI
PIOTR CZARNIECKI //
8/9/10.05.2020 // ZOSTAJEMY! //
Kolejna część pracy nad PANIĄ MORU nosi tytuł ZOSTAJEMY!, jest opisem stanu rzeczywistości w Wałbrzychu, w mieście, w którym swoją siedzibę ma Teatr Dramatyczny. Podejmujemy próbę oddania atmosfery tego czasu w zaprzyjaźnionych instytucjach kultury naszego miasta” – zapowiada Seb Majewski.
Dyrektorzy Danuta Marosz i Seb Majewski wspólnie rozmawiają z szefami wałbrzyskich instytucji kultury: „Ciekawią nas tematy niezrealizowanych i wciąż zagrożonych planów, sytuacja pracowników. Rozmawiamy o pomysłach na działania w czasie, w którym poluzowane zostaną obostrzenia kwarantanny, a co wydaje mi się najważniejsze – o powrocie widzów, czy słuchaczy do naszych instytucji” – mówi dyrektor artystyczny Szaniawskiego.
Do udziału w tej części projektu zaproszeni zostali: Elżbieta Łaganowska – dyrektor Filharmonii Sudeckiej, Piotr Micek – dyrektor galerii sztuki BWA, Anna Żabska – prezes Zamku Książ, Zbigniew Prażmowski – dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz Kacper Tokar – obsługa widowni TDSz.
Perspektywę Teatru i twórców związanych z naszymi scenami w rozmowie przedstawią Weronika Krówka – kompozytorka, Tomasz Jękot – kierownik literacki oraz Seb Majewski.
SEB MAJEWSKI // KACPER TOKAR // ANNA ŻABSKA
DANUTA MAROSZ // ELŻBIETA ŁAGANOWSKA // PIOTR MICEK
SEB MAJEWSKI // WERONIKA KRÓWKA // TOMASZ JĘKOT
SEB MAJEWSKI // ZBIGNIEW PRAŻMOWSKI
7.05.2020 // CO JA TU GRAM? // DOROTA BUCHWALD // IRENA SIERAKOWSKA
W ostatniej odsłonie przypominamy pytanie Doroty Buchwald – słynnej badaczki teatru. Odpowiada Irena Sierakowska – nasza aktorka. Irena mówi o nowych przestrzeniach dla teatru w sieci i czy w ogóle przenoszenie teatralnych działań do internetu ma sens. Na koniec poprosiliśmy Irenę, żeby zadała pytania ś.p. Irenie Sierakowskiej – siostrze swojego dziadka, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Odpowiedzi na te pytania będziecie mogli poznać w spektaklu 108 KOSTEK CUKRU, który opowiada tę wstrząsającą historię.
5.05.2020 // CO JA TU GRAM? // RYSZARD WĘGRZYN // PIOTR MORAWSKI // DOROTA FURMANIUK // DOROTA BUCHWALD
W tej odsłonie bierze udział dużo osób: Ryszard Węgrzyn, Piotr Morawski, Dorota Furmaniuk i Dorota Buchwald – są autorami ważnych pytań i równie ważnych odpowiedzi. Pytają o Polskę, o nas – jako naród i społeczeństwo, o nas samych – czy się zmieniamy, a może już się zmieniliśmy? A może obecny czas nas zmienia? Jeśli tak, to w jaki sposób? Co dzięki pandemii nam się udało zrobić, a czego nie udało nam się przez nią dokonać? 🎭
Dziękujemy za głos gościom specjalnym – teatrolożce Dorocie Buchwald i badaczowi teatru Piotrowi Morawskiemu oraz naszym aktorom – Dorota Furmaniuk i Ryszardowi Węgrzynowi.
P. S. Zadzwońcie koniecznie do swoich babć i dziadków!
4.05.2020 // CO JA TU GRAM? // ANNA AUGUSTYNOWICZ // RYSZARD WĘGRZYN
Dzisiaj przypominamy pytanie dyrektorki Teatru Współczesnego w Szczecinie Anny Augustynowicz. O odpowiedź poprosiliśmy naszego aktora Ryszarda Węgrzyna. Dzięki Rysiu za moc i szczerość, a także za pierwsze tak mocno postawione pytania!
2.05.2020 // CO JA TU GRAM? // MICHAŁ KOSELA // ANNA AUGUSTYNOWICZ
W tej odsłonie przypominamy pytanie Michała Koseli – naszego aktora, do Anny Augustynowicz – reżyserki, dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Dziękujemy za wspaniałą rekomendację książkową i ciepłe słowa na ten trudny czas! Zespół Teatru w Wałbrzychu również gorąco pozdrawia wszystkich przyjaciół w Szczecinie!
30.04.2020 // CO JA TU GRAM? // FILIP PERKOWSKI // PAWEŁ ŁYSAK // MICHAŁ KOSELA
W dzisiejszej odsłonie przypominamy pytanie Filipa Perkowskiego – aktora naszego Teatru. Paweł Łysak – reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie opowiada historię przymusowej izolacji. Dziękujemy za pełną inspiracji odpowiedź! Na końcu na pytania Pawła Łyska odpowiada Michał Kosela, nasz aktor zwraca uwagę na wielką potrzebę bycia na scenie i tęsknotę za widownią. Pytanie na kolejną odsłoną zadajemy Annie Augustynowicz – reżyserce i dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Nie możemy się już doczekać odpowiedzi!
28.04.2020 // CO JA TU GRAM? // JOANNA KRAKOWSKA // FILIP PERKOWSKI
W kolejnej odsłonie Joanna Krakowska – zastępczyni redaktora naczelnego „Dialogu”, badaczka, historyczka, twórczyni teatru, a także jurorka 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS zadaje pytania Filipowi Perkowskiemu – aktorowi naszego Teatru. Filip odpowiada i swoje pytania kieruje do Pawła Łysaka – reżysera i dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie.
26.04.2020 // CO JA TU GRAM? // KAROLINA BRUCHNICKA // JOANNA KRAKOWSKA
W kolejnej odsłonie Karolina Bruchnicka zadaje pytania Joannie Krakowskiej – zastępczyni redaktora naczelnego „Dialogu”, badaczce i historyczce teatru. Dziękujemy za inspirującą odpowiedź!
Kolejne pytania Joanna Krakowska posyła do Filipa Perkowskiego – naszego aktora.
24.04.2020 // CO JA TU GRAM? // MARIUSZ GRZEGORZEK // KAROLINA BRUCHNICKA
W kolejnej odsłonie Karolina Bruchnicka – aktorka Teatru i ambasadorka Wałbrzycha odpowiada na pytania Mariusza Grzegorzka – reżysera i rektora łódzkiej Filmówki. Karolina swoje pytanie kieruje do Joanny Krakowskiej -zastępczyni redaktora naczelnego „Dialogu”, badaczki, historyczki, twórczyni teatru, a także jurorki 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS.
22.04.2020 // CO JA TU GRAM?
„CO JA TU GRAM?” – to pytanie najczęściej zadają aktorzy na próbach, kiedy są niepewni. Nastał czas, kiedy wszyscy jesteśmy niepewni jutra i przyszłości, własnej i teatralnej.
W takim czasie warto zwrócić się do siebie i zapytać „CO JA TU GRAM?”.
Chcemy, żeby to pytanie posłużyło nam za tytuł kolejnego etapu pracy nad PANIĄ MORU. „CO JA TU GRAM?” to seria pytań i odpowiedzi ważnych dla świata teatru osób.
Na tę serię zapraszamy o godzinie 18:00 na nasze profile w mediach społecznościowych, bo to zwyczajowa godzina rozpoczęcia wieczornej próby.
SEB MAJEWSKI // MARIUSZ GRZEGORZEK
W pierwszym odcinku Seb Majewski – dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu pyta w pierwszym odcinku Mariusza Grzegorzka – reżysera, rektora Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT. Swoje pytania sławny rektor kieruje do Karoliny Bruchnickiej – aktorki Teatru Dramatycznego i ambasadorki Wałbrzycha.
21.04.2020 // PANI MORU // KAROLINA MAZUR // DOM AKTORA
Czas izolacji w pandemii zmusił wielu z nas do redefinicji słowa „dom”. Postępujące odosobnienie i brak jasnych perspektyw wpisały się na stałe w nasze życia. Karolina Mazur – scenografka i kostiumografka związana z Teatrem – proponuje inne spojrzenie na miejsce, w którym zdecydowała się przeczekać ten turbulentny czas. Karolina zaprasza nas do DOMU AKTORA, w którym zostało niewiele osób i który czeka na powrót artystów teatru.
20.04.2020 // DANUTA MAROSZ // DYREKTOR TEATRU
Danuta Marosz, dyrektor naszego Teatru, zwraca się do widzów i zespołu po miesiącu kwarantanny w teatrze.
19.04.2020 // PIERWSZA PRÓBA // IWANOW
Ostatnim spektaklem tego sezonu miał być IWANOW Czechowa. Rozmawiamy o nim z reżyserką Małgorzatą Maciejewską. Rozpoczęcie prób planowe jest na czerwiec, a premiera na 25 września 2020.
18.04.2020 // EMERGENCY
Publikujemy reakcje naszych artystów na gorąco po konferencji rządu dotyczącej powrotu do „normalności”. Wszystkie filmy są do zobaczenia na teatralnym facebooku:
https://www.facebook.com/watch/teatrwwalbrzychu/527197891491406/
17.04.2020 // PIERWSZA PRÓBA // WIELE HAŁASU O NIC
W następnej rozmowie spotykamy się z Krzysztofem Kopką – reżyserem spektaklu WIELE HAŁASU O NIC. Próby do tej produkcji miały rozpocząć się 31.03, a premiera planowana była na 15.06.
16.04.2020 // PIERWSZA PRÓBA // CYRANO DE BERGERAC
Na kolejne spotkanie zapraszamy Katarzynę Raduszyńską, reżyserkę spektaklu CYRANO DE BERGERAC . Planowa premiera miała mieć miejsce 15 maja 2020 r. Teatr rozpoczął produkcję na kilka dni przed ogłoszeniem izolacji.
15.04.2020 // PIERWSZA PRÓBA // CENCI //
Następny cykl działań artystycznych wokół programu PANI MORU to rozmowy z twórcami, które w ramach PIERWSZEJ PRÓBY przeprowadza Seb Majewski – dyrektor artystyczny Szaniawskiego.
Przedłużająca się kwarantanna, wraz z absolutnym brakiem wiedzy o jej długości,
a także jej dynamice, powoduje narastający strach – w perspektywie osobistej ale również zawodowej {finansowej}. Przyjrzyjmy się temu poprzez kontakt z realizatorami spektakli, które miały być zrealizowane w sezonie 2019/2020 _ KAMIENIE SZLACHETNE.
Pierwsze spotkanie dotyczy premiery spektaklu CENCI – planowo miała się odbyć 27 marca 2020 r. Zespół był na dwa tygodnie przed zakończeniem pracy, kiedy wybuchła pandemiczna izolacja. Spektakl niedokończony, spektakl, który będzie realizowany w Teatrze jako pierwszy.
O CENCI opowiada Tomasz Jękot – kierownik literacki Szaniawskiego i dramaturg spektaklu.
14.04.2020 // PIERWSZA PRÓBA // PANI MORU //
Mikroperformans Seba Majewskiego rozpoczynający kolejny etap pracy nad PANIĄ MORU.
odwiedził mnie
prezydent internetu
:
co za ruch
tłum
i głośno
ci artyści
niepraktyczni
kolorowi
z każdej strony
z prawej
z lewej
od dołu
i z góry
po przekątnej
do góry nogami
w przyśpieszeniu
i zwolnieniu
czarno – biali
i w technikolorze
indywidualnie
w kolektywach
i spółdzielniach
w narracjach
w improwizacjach
w monologach
za 10 pln
za złotówkę
dobra cena
albo
za darmo
wreszcie
zrozumieli
artyści
że znikną
w sekundę
wyparują
bez śladu
jak
piosenki
coldplay
a to
co wyprodukowali
przez lata
warte jest
nic
właśnie
0 pln
ale
wynoszą to
jeszcze
z tego titanica
opakowane
w kamizelki ratunkowe
identyczne
obrazkowe
do minuty
skrojone
pod szablon
ze strachu
że delete
a ostrzegałem
że sens
jest w liczbach
bo matematyka
to królowa
setki
tysiące
i miliony
klik
tap
like
fitness kciuka
redaktorzy
to zrozumieli
bo dobrze być
lubianym
i ładnym
ale artyści
jakoś nie
choć żył prorok
aktor
wrocławski
który nauczał
że gra tylko
kiedy
like him
siedem tysięcy
inaczej
gasi światło
dlatego teraz
wynoszą go
na ołtarze
i błogosławią
na patrona
nowej sztuki
oczekiwanej
po wirusie
który został
wypalony
środkami dezynfekcyjnymi
do jądra komórkowego
wraz z brudactwem
żydziarstwem
genderównem
krytyzmem
dekonstrumerią
pod sztandarem
lewarii
a ci
co uzyskali dotacje
na darmowe platformy
płatne
i mikrofony
śpiewają już
na melodię
narodową
za przezroczystość
thx
bo przezroczysty
to najszlachetniejszy kolor
za ugłaskanie
thx
bo ugłaskanie
to wyrafinowana czułość
za bezgłos
thx
bo bezgłos
to odważny hałas
za brawka
thx
bo brawka
to marzenie artystów
za bagatelkę
thx
bo bagatelka
to grunt do wybicia
za właściwie wydane
publiczne pieniądze
thx
bo publiczne pieniądze
to wielki zbiorowy obowiązek
a melodia
jest sympatyczna
i znana na na na
i obywatele
szaleją
zorganizowani
wokół jednego
jedynego
uniwersum
jak
w średniowieczu
o ku…a!!!
:
wyrwało mi się
nieładnie
:
pouczył mnie
prezydent internetu
i dał mi
bana
seb majewski
TA wiosna 2020
9.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // NA BOGA! //
To już ostatni odcinek tego etapu pracy nad projektem artystycznym PANI MORU. Kolejna seria działań artystycznych SZANIAWSKIEGO już po Świętach! Tymczasem o NA BOGA!:
Ostatni spektakl, który już zwyczajowo jest w planach przed Świętami Wielkiejnocy to NA BOGA! O tym spektaklu opowiadają – nasz aktor Rafał Kosowski oraz Marcin Liber – reżyser spektaklu.
Spektakl NA BOGA! miał swoją premierę 20.04.2013 / ostatni raz graliśmy 14.04.2019
8.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // ŻEGLARZ //
O spektaklu ŻEGLARZ w reżyserii debiutującego Wojtka Rodaka opowiadają: nasza aktorka Joanna Łaganowska (linkujemy) – przybliża swoją pracę nad rolą w kontekście kostiumu; Anna Majewska – krytyczka teatralna – analizuje spojrzenie na antypomniki zawarte w spektaklu.
ŻEGLARZ miał swoją premierę 28.02.2020 / ostatnio graliśmy 8.03.2020.
7.04.2020 // REPERTURA NA KWIECIEŃ 2020 // WESELE //
Kolejny etap pracy nad projektem artystycznym PANI MORU.
Prezentujemy wymarzony repertuar na kwiecień 2020.
Wymarzony, bo pozostaje tylko w sferze naszych marzeń – od 12 marca nie gramy żadnych spektakli.
Wymarzony, bo zamiast grać spektakl poprosiliśmy aktorów, twórców i recenzentów o opowiedzenie WAM o spektaklach, które moglibyśmy zagrać w kwietniu, niech te opowieści pomogą WAM sobie te spektakle przypomnieć lub wyobrazić.
Wreszcie wymarzony, bo wszyscy już marzymy o powrocie do repertuaru – czyli naszej teatralnej powtarzalności i rygoru.
Nie, nie chcemy powrotu do normalności – nie wiemy, co by to miało znaczyć, chcemy znów grać, wystawiać i spotykać się z WAMI – naszymi widzami.
W planach na kwiecień mieliśmy granie WESELA.
O tym spektaklu opowiadają Wojtek Świeściak – aktor grający rolę Poety oraz Maria Marcinkiewicz-Górna – dramaturżka i kuratorka.
WESELE miało swoją premierę 29.11.2019 / ostatnio graliśmy 19.01.2020.
6.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ //
W tym odcinku o spektaklu TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ opowiadają: Irena Sierakowska – grająca spektaklu rolę Zakonnicy oraz Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka i dramaturżka.
Spektakl TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ miał premierę 26.04.2020 / ostatni raz zagraliśmy 26.01.2020.
5.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // BABA-DZIWO
Ten odcinek poświęcony jest spektaklowi BABA-DZIWO.
Aktorzy Dorota Furmaniuk i Mateusz Flis (linkujemy) opowiadają o pracy nad rolami w przedstawieniu. Magda Piekarska – krytyczna teatralna, dziennikarka – przybliża sensy i złowieszczy wydźwięk spektaklu. BABA-DZIWO miała premierę 22.02.2019 / ostatni raz graliśmy 16.02.2020.
4.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // DZIKI
W kolejnym odcinku Ryszard Węgrzyn – nasz aktor i Witold Mrozek – krytyk teatralny opowiadają o spektaklu DZIKI (premiera 4.10.2018 // ostatnio graliśmy 13.11.2019).
3.04.2020 // REPERTUAR NA KWIECIEŃ 2020 // SIENKIEWICZ SUPERSTAR
W pierwszym odcinku aktor Filip Perkowski oraz dramaturg, autor tekstów Jan Czapliński opowiadają o spektaklu SIENKIEWICZ SUPERSTAR (premiera 23.02.2018 // ostatnio graliśmy 15.09.2019).
2 kwietnia 2020 r.
Kolejne orędzia aktorskie kończą ten cykl pracy na projektem PANI MORU. Następny etap naszego projektu już niedługo na stronie, fb i instagramie teatru.
ORĘDZIE KAROLINY BRUCHNICKIEJ // 02.04.2020
ORĘDZIE CZESŁAWA SKWARKA // 01.04.2020
ORĘDZIE KAROLINY KRAWIEC // 31.03.2020
31 marca 2020 r.
Prezentujemy indywidualne orędzia dla teatru od naszych aktorów.
ORĘDZIE MICHAŁA KOSELI // 30.03.2020
ORĘDZIE ANGELIKI CEGIELSKIEJ // 29.03.2020
ORĘDZIE IRENY SIERAKOWSKIEJ // 28.03.2020
27 marca 2020 r.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
Dzisiaj, w tym szczególnym dniu – Międzynarodowym Dniu Teatru chcemy być z Wami!
Z wiadomych przyczyn nie możemy się spotkać w Teatrze, ale mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom pozostaniemy z Wami i wspólnie będziemy mogli cieszyć się z naszego święta.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru specjalnie dla WAS publikujemy tutaj i na naszych mediach społecznościowych film „Szaniawski 1964-2019 albo impresje z krótkiego miesiąca” w reżyserii Jakuba Zubrzyckiego i ze zdjęciami Adama Lipińskiego! Do filmu dodajemy niespodziankę – orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Shahida Nadeema i Weroniki Szczawińskiej odczytane przez naszą dyrekcję – Danutę Marosz i Seba Majewskiego.
Danuta Marosz i Seb Majewski czytają orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru 27.03.2020.
SZANIAWSKI 1964-2019 ALBO IMPRESJE Z KRÓTKIEGO MIESIĄCA
reżyseria: Jakub Zubrzycki
26 marca 2020 r.
SZANIAWSKI W KAPCIACH
Cykl filmów SZANIAWSKI W KAPCIACH był naszą pierwszą, artystyczną odpowiedzią na wiadomość o pandemii, która spadła na nas w czasie prób. Początki pierwszych dni społecznej izolacji możecie śledzić na filmach naszych aktorów i pracowników – jak radzili sobie z odseparowaniem od rzeczywistości? Jak pracowali w tym czasie nad rolami?
Wszystkie filmy SZANIAWSKI W KAPCIACH są dostępne na naszym facebooku:
https://www.facebook.com/watch/teatrwwalbrzychu/1066602427057614/
Nagrania wykonywane były od 19 do 27 marca.
13 marca 2020 r.
Dzień, w którym zaczęła się izolacja.
PRZETRWALIŚMY I JESTEŚMY:
Danuta Marosz, Seb Majewski // Karolina Bruchnicka, Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Karolina Krawiec-Grzelczak, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn // Iwona Skiba, Anna Solarek // Anna Głocka, Grażyna Marciniak, Teresa Rajca, Elżbieta Szałata // Tomasz Jękot // Nikola Olszak // Joanna Podlewska // Dorota Zagrodzka, Ludmiła Sidor // Renata Haraźna, Elżbieta Burka, Renata Ambrożak // Sylwia Niemasz, Roksana Zaręba // Paweł Zaręba {do 31.07}, Weronika Tracz {od 03.08} // Roman Bernat // Mirosław Orłowski, Marcin Prokop, Tomasz Bernaś, Andrzej Rzyman // Jarosław Skudynowski, Andrzej Heller // Anna Truszkowska, Karolina Mazur // Mirosław Zarzecki, Sylwester Czyżewski, Mirosław Szczerski, Szymon Szkólski // Joanna Majewska // Wojciech Miśko // Grażyna Tomczak, Patrycja Szkólska // Aleksandra Wasik // Janusz Krzyszpin, Marta Rosiak // Jolanta Pochorecka // Bożena Brzoza // Marek Kicka // Joanna Górna, Małgorzata Laskowska, Anna Rugała, Barbara Żołna // Stanisław Andruszkiewicz, Henryk Grzebielucha, Jan Janc // Bogdan Wyszyński
Spektakl powstał dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Komentarze widzów:
Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.
Co prawda wciąż nie widać końca pandemii, ale pojawiają się pierwsze próby opisania tego zjawiska. Ponieważ ten stan wciąż trwa , nie wydaje mi się możliwe opisanie tego dosłownie, bez dystansu czy cudzysłowu. Należy więc znaleźć atrakcyjną scenicznie formę, gdzie można spróbować pokusić się o pewien teatralny nawias. Seb Majewski zaproponował „ baśń dokumentalną „ z udziałem pary królewskiej , Multilionera Moore’a, Alchemika, Błazna, i tajemniczej tytułowej Pani Moru . Wszystko w lekkim klimacie komedii dell’arte, z wykonanymi na oczach widzów papierowymi kostiumami i charakteryzacją i choreografią Wojciecha Marka Kozaka . Kontrapunktem dla aktorów jest tytułowa Pani Moru/ w tej roli inspicjentka Anna Solarek/, która na razie nie ma zamiaru nas opuszczać . Ona przypatruje się widowisku z dystansem , ozdabia aktorów , jest niby obok, a jakże bardzo obecna.
W spektaklu są wszystkie zmory naszego życia ostatnich miesięcy z tym bezsensownym podzieleniem i wykluczeniem . Ale bohaterem spektaklu jest także język . Zabawa morfemami, znaczeniami , nowe słowa. Pandemia nie tylko zmieniła nas, ale też język jako narzędzie porozumiewania się , manipulowania czy wykluczenia, a przecież , jak przypominają twórcy w programie chodzi o nasze wspólne doświadczenie.
Fantastyczni wałbrzyscy aktorzy : Irena Sierakowska, Piotr Mokrzycki, Michał Kosela, Ryszard Węgrzyn, Czesław Skawarek , Piotr Tokarz świetnie odnaleźli się w konwencji spektaklu . Ale ich barwne postaci królewskiego dworu są tylko rodzajem marionetek, kukiełek, jak ze snu Królowej. To Pani Moru , choć z pozoru nieobecna i bierna wciąż rozdaje karty.