108 KOSTEK CUKRU

PREMIERA:

20 grudnia 2019 / godz. 19:00 na Scenie Kameralnej

Spektakl trwa 55 minut
bez przerwy

Tekst: Zuzanna Bojda na podstawie powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej

Reżyseria: Agata Puszcz

Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Video: Przemysław Jeżmirski

Zdjęcia: Tobiasz Papuczys

Lekcje stepowania: Dariusz Dudzik

Inspicjent: Anna Solarek

Występuje: Irena Sierakowska

 

„108 KOSTEK CUKRU” to tytuł najnowszej produkcji Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Monodram Ireny Sierakowskiej jest jedną z ośmiu premier 56. sezonu KAMIENIE SZLACHETNE.

Spektakl w reżyserii Agaty Puszcz powstał na kanwie pamiętnika odnalezionego w gruzach Warszawy tuż po Powstaniu. Adaptacji intymnego dziennika podjęła się Zuzanna Bojda. Kameralne przedstawienie opowiada o prawdziwej historii jednostki uwikłanej w wielkie wydarzenia  oraz prawdziwych emocjach towarzyszących odkrywaniu rodzinnej tajemnicy.

Dwie Ireny – Współczesna Irena Sierakowska i Irena Sierakowska, która zginęła w Powstaniu Warszawskim, są ze sobą spokrewnione, ale nigdy się nie poznały. Mimo to wiele je łączy, o wiele więcej niż tylko imię.

Są miejsca na mapie Warszawy, do których Współczesna Irena boi się chodzić, bo wpada tam w stany paniki. Są też czasami miejsca na ciele Współczesnej Ireny – dziwne wysypki i plamy, które uaktywniają się nagle, a po kilku godzinach znikają.

„Wyszła z domu i nie wróciła…”, „poszukiwany, poszukiwana…” to refren w głowie Współczesnej Ireny.

Bohaterka jest pewna, że mieszka w niej coś, co potrzebuje nazwania – rozpoczyna więc poszukiwania. Szuka tak długo, aż wpada na trop –  małe pudełko z pamiątkami, pudełko pamięci.

W tym pudełku znajduje się częściowo zwęglony pamiętnik pisany przez Irenę Sierakowską w sierpniu 1944 roku,  którego fragmenty nadal jeszcze można odczytać.

Monodram powstał w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich.

PRAPREMIERA: 20 grudnia 2019 / godz. 19:00 na Scenie Kameralnej
popremierowe pokazy: 21 i 22 grudnia 2019 / godz. 17:00 / Scena Kameralna

 

WIRTUALNA KONFERENCJA: https://youtu.be/LzC0qVd8z7Q

 

Komentarze widzów:

  • Spektakl 108 Kostek Cukru jest warty polecenia
    Polecam i życzę Wesołych Świat i Szczęśliwego
    Nowego roku 2020 r

  • Nasza fantastyczna aktorka Irena Sierakowska inscenizuje na scenie tekst Zuzanny Bojdy na podstawie odnalezionego powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej siostry swojego dziadka , po której otrzymała imię, w reżyserii Agaty Puszcz.
    Przypomina się „ Sobowtór „ Dostojewskiego czy „ Podwójne życie Weroniki „ Kieślowskiego , bo przecież Ireny Sierakowskie są dwie i są do siebie nawet fizycznie podobne. Ale też jest to spektakl o pamięci, o tym, co po nas zostaje . Odnaleziony pamiętnik jest częściowo nieczytelny , niekompletny. Autorki spektaklu nie próbują na siłę odtwarzać brakujących fragmentów, to także spektakl o tym, czego nie ma.
    „ 108 kostek cukru „ to jakiś wariant herstory , próba ukazania Powstania Warszawskiego z pozycji cywila, bo udział zmarłej w powstaniu jest niewyjaśniony . To także próba pokazania zmagania się z dziedzictwem , rodzinnymi traumami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie , pamięcią , którą dziedziczymy gdzieś w genach . Irena Sierakowska opowiada, jakim przeżyciem były dla niej wizyty na cmentarzu na grobie stryjecznej babki , gdzie na płycie nagrobnej widziała swoje imię i nazwisko. Potem Sierakowska studiowała w warszawskiej Szkole Teatralnej, a przecież stryjeczna babka zginęła niedaleko ulicy Miodowej. Na pewno ten spektakl jest jakąś formą autoterapii, ale też świetnie pokazuje formę zawodową Ireny Sierakowskiej . Jej gra porusza, zarówno gdy jest młodą dziewczyną , która z narzeczonym przypadkowo znalazła się w sercu powstania , a chciała po prostu normalnie żyć , kochać się , pracować jak i współczesną aktorką , zmagającą się z niełatwym dziedzictwem.
    Bardzo umowna i minimalistyczna scenografia Karoliny Mazur jest tłem dla poruszającego spektaklu, którego wymowę wzmacniają jeszcze autentyczne nagrania i dokumenty.

  • Dziękuję za spektakl.
    Wspaniała Irena Sierakowska.

Dodaj swój komentarz:
IMIĘ
E-MAIL

Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.