(czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur)
PREMIERA:
18 czerwca 2016
na Dużej Scenie
Spektakl trwa 110 minut
bez przerwy
Spektakl inspirowany: „Być jak Stanley Kubrick”, „Dr Strangelove, albo jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, „2001: Odyseja kosmiczna” oraz „Męskimi fantazjami”.
tekst i dramaturgia: Jarosław Murawski
reżyseria: Marcin Liber
scenografia, kostiumy i światło: Mirek Kaczmarek
muzyka: Filip Kaniecki/MNSL
zdjęcia: Natalia Kabanow
obsada: Sara Celler-Jezierska [g], Karolina Krawiec-Grzelczak, Roksana Lewak [g], Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [g], Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn
„Przetrwanie katastrofy nuklearnej jest możliwe. Trzeba tylko ewakuować ludzi do kopalń, promieniowanie nie przedrze się przez skały. Na szczęście mamy dużo kopalń.
O tym, kto zejdzie na dół, zdecyduje komputer, biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia, płodność i inteligencję. Selekcja nie będzie oczywiście dotyczyć sfer władzy, które należy zachować dla przedłużenia porządku. Przy odpowiednim stosunku mężczyzn do kobiet, na przykład jeden do dziesięciu, odnowienie całego narodu zajmie nie więcej niż 20 lat…”!
Zespół twórców nagradzanego „Na Boga”, zaprasza do świata „Doktora Strangelove’a”.
„Być jak Dr Strangelove” to inspirowana dziełami Stanleya Kubricka opowieść o szaleńcach u władzy. Uznany reżyser Marcin Liber opowiada historię obłąkanego amerykańskiego generała Jacka D. Rippera, który wydaje pilotom rozkaz niesprowokowanego ataku jądrowego na ZSRR.
Tylko w ten sposób można raz na zawsze skończyć z komunizmem i dostać się do seksualnego raju.
Prezydent USA na gorącej linii z premierem ZSRR, reżyser Stanley Kubrick we własnej osobie, cała prawda o amerykańskim locie na Księżyc i żywa bomba atomowa flirtująca z bohaterskimi pilotami bombowca – i w końcu sam Jack D. Ripper – współczesna wersja Kuby Rozpruwacza – plus chór mężczyzn chętnych do wojny – na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu już od 18 czerwca 2016 roku.
Wielki finał sezonu POWODZENIA, KOWBOJU!
Będzie śmiesznie, ale na pewno nie do końca.
342. Premiera / 52. Sezon Artystyczny 2015/2016
Komentarze widzów:
Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.
To bardzo przewrotny spektakl, oparty na „ Być jak Stanley Kubrick”, „ Dr Strangelove” ,” 2001 Odyseja Kosmiczna „ i „ Męskich fantazjach ‘. Klamrą inscenizacyjną jest kręcenie filmu przez Kubricka/ charyzmatyczny Włodzimierz Dyła/, a potem autorzy spektaklu dramaturg Jarosław Murawski i reżyser Marcin Liber puszczają już wodze „męskich” fantazji . Mamy opowieść o szaleńcach u władzy/ dwoisty i demoniczny prezydent USA Rafała Kosowskiego/ , zimnej wojnie, zagładzie nuklearnej, psychice żołnierza/ kipiący witalnością Filip Perkowski/, a nade wszystko końcu cywilizacji, spowodowanej męskim testosteronem. Oczywiście największego macho gra przewrotnie Mirosława Żak. Męski testosteron niszczy świat , ale jedyną ocalałą okaże się kobieta/ przejmująca Sara Celler- Jezierska/ . Po pierwszej dynamicznej części spektaklu, ta druga wyciszona, refleksyjna jest świetnym kontrapunktem.
To bardzo nowoczesny, przejmujący, ironiczny spektakl, świetne , jak zawsze, zagrany przez zespół wałbrzyskich aktorów.