PREMIERA:
Prapremiera w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu:
30 kwietnia 2015, Duża Scena
Premiera w Teatrze Nowym
w Zabrzu:
8 maja 2015, Duża Scena
Spektakl trwa 90 minut
Koprodukcja Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu
i Teatru Nowego w Zabrzu.
Artur Pałyga
OBYWATEL K.
reżyseria i opracowanie muzyczne – Piotr Ratajczak
dramaturgia – Maria Marcinkiewicz-Górna
scenografia i kostiumy – Matylda Kotlińska
choreografia – Arek Buszko
reżyseria światła – Damian Pawella
projekcje video – Adam Zapała
inspicjent – Iwona Skiba
obsada:
Anna Konieczna (Teatr Nowy w Zabrzu), Aleksandra Przybył [g], Dariusz Czajkowski (TN Zabrze), Jarosław Karpuk (TN Zabrze), Michał Kosela (TDSz Wałbrzych), Andrzej Kroczyński (TN Zabrze), Piotr Mokrzycki (TDSz Wałbrzych), Piotr Tokarz (TDSz Wałbrzych), Ryszard Węgrzyn (TDSz Wałbrzych)
o spektaklu:
„Obywatel K.”, prapremierowa sztuka Artura Pałygi, inspirowana jest filmem Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Podobnie jak w Wajdowskim arcydziele polskiego kina, śledzimy losy dziennikarki Agnieszki, która próbuje odtworzyć biografię Kajetana – zapomnianego bohatera Solidarności, dziś – samotnie protestującego przeciwko budowie autostrady. Szereg spotkań dziennikarki z elitami dzisiejszej Polski: politykami, prezydentami, prawnikami obnaża ich wyalienowanie ze społeczeństwa i pokazuje, jak łatwo zapomniały o etycznych ideałach dawnej Solidarności. Autor ukazuje także współczesny prekariat (młodych pracujących na tzw. umowach śmieciowych) i pyta o potencjał buntu w dzisiejszej Polsce.
Czy grozi nam nowa rewolucja społeczna? Czy jest nam potrzebny nowy sprawiedliwszy system?
Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra.
Komentarze widzów:
Z powodu ochrony przed spamem Twój komentarz zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora strony.
Erik Satie – Gymnopedie No. 1. Dla wszystkich, którzy chcieliby wrócić do tego ogrodu.
Rewelacja!!! Polecam, wspaniała sztuka, wspaniała gra aktorska. To trzeba zobaczyć.
Niesamowity! Poruszający, dający do myślenia, wzruszający i przerażający przez to jak bardzo prawdziwe są ukazane w nim prawdy. Przepiękny. Doskonała gra aktorska. Polecam wszystkim.