Poruszyciele#Wałbrzych to interdyscyplinarny program edukacji tanecznej skierowany do wałbrzyskiej młodzieży, który poprzez kompleksowe działania pedagogiczno-taneczne, zakłada szeroką interakcję społeczną. Podczas różnorodnych warsztatów ruchowych i wykładów o tańcu chcemy „poruszyć” młodzież z ośrodków szkolno-wychowawczych, uczniów szkół, seniorów i dzieci we wspólnej przestrzeni Wałbrzycha. Miasto stanie się dla wszystkich zarówno sceną tańca, jak i miejscem lokalnej integracji.
Nasz projekt po raz pierwszy stwarza platformę spotkania wałbrzyskich nauczycieli tańca (Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, Szkoły Tańca Cordex i „Dawki Energii”), choreografów związanych z produkcjami Teatru oraz gościnnych pedagogów z innych miast Polski. Proponujemy też warsztat fotograficzny, który pozwoli zatrzymać ruch w aparacie telefonu komórkowego. Z kolei cykl wykładów o historii tańca i o współczesnych praktykach choreograficznych wpisze taniec i oglądanie tańca w szerszy kontekst społeczny i polityczny. Ponadto uczestnicy projektu obejrzą kilka spektakli tanecznych w Wałbrzychu i Wrocławiu.
Dzięki projektowi uczestnicy nie tylko wezmą udział w niepowtarzalnym na tę skalę wydarzeniu edukacyjno-tanecznym, ale także będą mogli poczuć się częścią społeczności tańca, przyjrzeć swojemu ciału jako narzędziu komunikacji, lepiej poznać siebie i kolegów. Program ma integrować, uczyć, bawić i dawać narzędzia do rozumienia i krytyki spektakli tanecznych, teatralnych czy wystaw sztuki współczesnej.
Hasłem przewodnim projektu jest ciało, traktowane jednak bardzo szeroko: tańczące ciało ludzkie, ciało kolektywne, ciało jako instrument muzyczny, ciało miejskie, ciało z kartonu i plastiku, ciało realne i to z Internetu. Nasze działania zakończymy wydarzeniem, na które zapraszamy wszystkich wałbrzyszan: 21 października w Teatrze powstanie coś pomiędzy instalacją choreograficzną, swobodną dyskusją i imprezą.
Dorota Kowalkowska, Paweł Sakowicz
Kuratorzy
Zadanie współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2016.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
3, 4 września – Szkoła Tańca CORDEX w Wałbrzychu
grupa I: 9.00-11.00 / grupa II: 11.30-13.30
Sonia Baran/Max Mazurek: Ciało/Miasto
Pedagodzy zapoznają uczestników z wybranymi technikami street dance, tj. hip-hop, house, locking, b.boying, break dance. Do udziału w zajęciach zostaną zaproszeni także wspierający uczestników uczniowie szkoły Cordex.
5 września, godz. 18.00- 21.00 – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu/Świetlica
Izabela Szymańska: Ciało/Historia tańca
Drugi, po czerwcowej opowieści na temat baletu, wykład z historii tańca, otwarty dla widzów, wstęp wolny.
10, 11 września – Klub Seniora i Świetlica Młodzieżowa, ul Kasztelańska 7, Podzamcze
grupa I: 10.00- 12.00 / grupa II: 13.00- 15.00
17 września – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
grupa I: 10.00-12.00 / grupa II: 13.00- 15.00
Magdalena Radłowska i Alex Judd: Ciało/Przestrzeń publiczna, Ciało/Dźwięk
Choreografka zaproponuje międzypokoleniowy warsztat w przestrzeni publicznej dla młodzieży z udziałem dorosłych i seniorów z zespołu „Dawka Energii”. W drugiej części choreografka z kompozytorem Alexem Juddem zaproszą uczestników do warsztatu improwizacji z muzyką na żywo.
18 września – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
grupa I: 10.00 – 12.00 / grupa II: 13.00 – 15.00
19 września – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
grupa. I: 16.00 – 18.00 / grupa II: 18.00 – 20.00
Iza Szostak: Ciało/Obiekt
Iza Szostak zaproponuje pracę z choreografią obiektów: jak wprawione w ruch mogą tańczyć, jak obecność materii może zmienić nasz taniec, czy i dlaczego tkanina, krzesło i materac mogą tańczyć jak człowiek.
24, 25 września – Sala Lustrzana Taneczna / Stara Kopalnia
grupa I: 10.00-12.00 / grupa II: 13.00- 15.00 (godziny zajęć w dniu 24.09 mogą ulec zmianie)
Katarzyna Zielonka: Ciało/Wolność
Warsztaty choreografki spektaklu „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać”) przyjrzą się ciału jako przestrzeni realizowania wolności i jej ekspresji. Uczestnicy spróbują także przeczytać choreografię przedstawienia i w jej kontekście i przyjrzeć się biografii Gabrieli Zapolskiej zapisanej ciałem aktorów.
24 września, godz. 19.00 – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
Co może powiedzieć ruch w teatrze?
Uczestnicy programu oglądają spektakl Zapolska Superstar (jak przegrywać, żeby wygrać)
26 września, godz.17.00 –Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
Anka Herbut: Ciało/Nowe praktyki (cz.1.)
Wykłady będą dotyczyć najciekawszych zjawisk w polskiej choreografii ostatnich lat. Herbut zarysuje mapę najnowszej polskiej choreografii z uwzględnieniem jej skomplikowanych relacji z teatrem i sztukami wizualnymi. Podczas wykładów prezentowane będą fragmenty wybranych performansów.
1, 2 października – Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych Sala Lustrzana Taneczna / Stara Kopalnia
I grupa: 10.00-12.00 / II grupa: 13.00-15.00
Sylwia Sałamaj: Ciało/Tradycja
Pedagożka zaproponuje naukę podstaw tradycyjnych tańców polskich a także tańców górniczych, jak polka czy polonez górniczy. Uczestnicy przekonają się, dlaczego taniec ludowy może być dzisiaj atrakcyjny. Do udziału w warsztacie zostaną zaproszone także dzieci z ZPiT, które wystąpią w roli „małych pedagogów”.
5 października – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
17.00 – 21.00 / Świetlica / wykład otwarty dla widzów
Anka Herbut: Ciało/ Nowe praktyki (cz. 2.)
Wykłady będą dotyczyć najciekawszych zjawisk w polskiej choreografii ostatnich lat. Herbut zarysuje mapę najnowszej polskiej choreografii z uwzględnieniem jej skomplikowanych relacji z teatrem i sztukami wizualnymi. Podczas wykładów prezentowane będą fragmenty wybranych performansów.
8, 9 października – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
I grupa: 10.00 – 12.00 / II grupa: 13.00- 15.00
Warsztaty choreograficzne CIAŁO/WALKA prowadzone przez: Agnieszkę Charkot i Artura Borkowskiego – tancerzy z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
15, 16 października –
I grupa: 10.00 – 12.00 (foto -M.A.) / 13.30- 15.30 (taniec – M. Z.)
II grupa: 10.00- 12.00 (taniec M.Z.) / 13.30- 15.30 (foto- M.A.)
Marta Ankiersztejn: Ciało/Obraz (warsztat fotograficzny)
Celem warsztatu fotograficznego będzie zapoznanie uczestników z zagadnieniem ruchu w fotografii, z naciskiem na taniec. Od teorii do praktyki. Zajęcia zwieńczy plener fotograficzny, podczas którego każdy wcieli się w rolę modela /fotografa i będzie mógł komponować ciało w przestrzeni miasta. Warsztat zakończy się wyborem zdjęć, z których Ankiersztejn stworzy fotograficzną instalację na pokaz finałowy.
Marta Ziółek: Ciało/Bestia (warsztat taneczny)
Marta Ziółek zajmie się warsztatem, który oprócz tańca czerpie z pracy z głosem, oddechem, współczesnej kultury popularnej i internetowej. „Bestia”, bo zapożycza, zmienia, miksuje, wyolbrzymia i tworzy nową jakość tańca.
19 – 21 października – przestrzenie różne TDSz / od 10.00-16.00
Przygotowanie finałowej instalacji tanecznej z udziałem młodzieży i pedagogów pod opieką chor. Pawła Sakowicza.
21 października, godz. 20.30 – POKAZ FINAŁOWY – opieka artystyczna: Paweł Sakowicz
23 października, godz. 19.00 –Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu / Duża Scena
Pokaz spektaklu Intro Teatru Dada von Bzdülöw, reż. K. Chmielewska, L. Bzdyl – w ramach Sceny dla Tańca
Prezentacja spektaklu INTRO realizowana jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2016
3 listopada 2016, godz.19.00 – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
Pokaz spektaklu: Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie, reż. R. Urbacki i A. Czerwiński,
chor. i wyk.: Kaya Kołodziejczyk
Pokazy spektakli:
Zapolska Superstar (jak przegrywać, żeby wygrać), reż. Aneta Groszyńska, chor. Katarzyna Zielonka
– 24 września 2016
Król Roger, reż. Mariusz Treliński, chor. E. Wesołowski / Opera Wrocławska (w razie braku prezentacji tego spektaklu zostanie wybrany inny spektakl operowy) – październik/ listopad
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU DO 30 LISTOPADA 2016