Tylko w Wałbrzychu

DNI MŁODEGO TEATRU

Od kilku lat regularnie pod koniec sezonu na wałbrzyskiej scenie prezentowane są dokonania grup młodzieĹźowych, działających przy Teatrze Dramatycznym, wzbogacone o prezentacje monodramów w wykonaniu laureatów Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich FETA, organizowanego przez Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu. W tym roku zapraszamy na X edycję projektu.

Historia

 

DNI DRAMATURGII

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu orga­nizuje cykliczną imprezę o nazwie „Dni Dramaturgii”. Za nami juĹź czternaście edycji. W ramach tej inicjatywy arty­stycznej Wałbrzyszanie mają moĹźliwość zapo­znania się z najnowszą drama­turgią polską i euro­pejską, a takĹźe z lite­raturą, ktĂłrą znamy, znamy. Formułą prezen­tacji tekstu jest „szkic sceniczny”, koncen­trujący się przede wszystkim na słowie, na plan dalszy spychający inne elementy przedstawienia.

Historia

 

WAŁBRZYSKIE FANABERIE TEATRALNE

Czym są "wałbrzyskie FANABERIE Teatralne"? To festiwal teatralny. To teatralne święto. To tydzień teatralnych niespodzianek. To gratka dla wszystkich teatromanów. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne mają dziesięć lat.

W tym wieku moĹźna juĹź mówić o tradycji.. …A kiedy mowa o tradycji, naleĹźy przypomnieć genezę. Zaczęło się zwyczajnie. Od fanaberii. Bo przecieĹź fanaberią moĹźna nazwać tworzenie od podstaw teatralnego festiwalu, podczas gdy wszyscy wkoło zaciskają pasa. Tworzenie festiwalu, gdy słychać głosy o tym, Ĺźe teatr "na prowincji" jest niepotrzebny.

Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne powstały na przekór przeświadczeniu, Ĺźe poza "wielkimi miastami" nie warto porywać się na organizowanie festiwali. Właśnie w Wałbrzychu, z dala od największych ośrodków teatralnych powstał festiwal bardzo nietypowy.

Jako, Ĺźe był fanaberią: mentalną, finansową, organizacyjną…, za punkt honoru przyjął całkowitą dowolność prezentowanego repertuaru. Z jednym wszakĹźe zastrzeĹźeniem: wszystkie zaproszone spektakle muszą legitymować się moĹźliwie świeżą datą premiery i muszą charakteryzować się wysoką jakością artystyczną. Podstawowym załoĹźeniem twórców festiwalu było przybliĹźenie wałbrzyskim teatromanom najciekawszych zjawisk teatralnych w Polsce. Ich zadaniem było i jest prezentowanie spektakli, które cieszą się uznaniem, uwodzą atrakcyjnością i przyciągnęły uwagę krytyków. Zadaniem festiwalu, jego misją stało się sprowadzenie do Wałbrzycha spektakli, o których "mówi się" w całym kraju, skonfrontowanie wałbrzyskiego repertuaru z tym, co oferują teatry i grupy teatralne w Polsce. Od kilku lat Festiwal wzbogacony jest o WAŁBRZYSKI pomost TEATRALNY, czyli prezentację mistrzowskich spektakli Dolnego Śląska oraz Wałbrzyską Scenę WROSTJA, prezentującą monodramy rekomendowane przez jury Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Podczas trzech ostatnich edycji Festiwalu fanaberią organizatorów była nagroda specjalna FANABERIA PUBLICZNOŚCI – przyznawana w plebiscycie Widzów. Publiczność miała okazję zadecydować, kto zabierze z Wałbrzycha kolejną FANABERIĘ. Plebiscyt odbywał się poprzez głosowanie na przedstawienia fanaberyjne i oddawanie swoich głosów do urny wystawionej w foyer Teatru Dramatycznego, co stało się kolejną festiwalową tradycją. Repertuar FANABERII dobierany jest… fanaberyjnie. Podstawowym kluczem jest jakość, choć niekiedy pojawiają się takĹźe dodatkowe elementy porządkujące. W zaleĹźności od fanaberii oczywiście.

Historia

Ostatnio skomentowane:


    Fatal error: Call to undefined function bwp_get_recent_comments() in /home/users/teatr/public_html/wp-content/themes/teatr/niu-sidebar.php on line 142